כללי

מה גיליתי על שיטת הקופונים

בחודשיים האחרונים התנסיתי בתכנית התנהגותית כיתתית המשלבת עבודה עם “קופונים” בכיתה. ה”קופונים” הם בעצם סוג של “זכויות” נוספות בכיתה. יש שיקראו לזה “צ’ופרים”.

אני מודה שאני תמיד הייתי נגד צ’ופרים והפתעות לילדים. הרגשתי שככה אנחנו מרגילים אותם שעל כל דבר שהם עושים הם צריכים לקבל פרס.

אחרי חודשיים אני יכול לספר ולשתף שאני מרגישה שהקופונים בהחלט מכניסים אווירה נעימה וחיובית לכיתה שלי. הילדים יותר משתדלים ומחכים להרוויח קופון. חשוב להדגיש שצריך להיות עקביים.

אז איך בכל זאת הגעתי לעבודה עם קופונים?

החלטתי ליישם את הרעיון בעקבות שיחה שהייתה לי עם ילד חכם.

יום אחד לקחתי את הילד לשיחה אישית, כפי שאני עושה עם כל ילד. אמרתי לו שהבחנתי לאחרונה שהוא מתנהג קצת אחרת. מפטפט יותר ומפריע בשיעורים המקצועיים. הילד החכם והמתוק הזה אמר לי בכנותו: “אני עושה את זה כי אני רואה שילדים אחרים שמפריעים מקבלים כל מיני דברים שאני רוצה לקבל”. שאלתי אותו: “כמו מה?” והוא השיב:  “אני רואה שהם יוצאים לשיעור פרטני או שהם יושבים ליד המורה.

אני חייבת להודות שהייתי מופתעת… לא ידעתי שילדים בכיתה ב’ רוצים לשבת ליד המורה או לצאת משיעור כדי לקבל שיעור פרטני עם מורה אחרת!

שתפתי את המורים המקצועיים במה שאותו תלמיד חכם אמר לי. החלטנו שהילדים יצטרכו לשדר התנהגות חיובית כדי לקבל את ה”זכויות” האלה בכיתה.

מה היתרונות של קופונים?

 1.  הילדים לא מרוויחים מיד את הקופונים. הם יודעים שהם צריכים כל השבוע לעבוד בשבילם. יש כאן דחיית סיפוקים. אנו עובדים בכיתה על מספר מטרות בכל אחד מהמקצועות: ישיבה שקטה במקום, התארגנות בזמן לשיעור, ביצוע משימות בכיתה, דיבור בכבוד למורים ולחברים.

2. יש קופונים ששווים 100 נקודות, יש ששווים 200 נקודות ויש ששווים 300 נקודות. בכל שבוע הילדים יכולים לצבור 100 נקודות. הופתעתי לגלות שהרבה ילדים לא רוצים סיפוק מיידי ומעדיפים לחכות עד שישיגו 300 נקודות עבור הקופונים ה”שווים” יותר. יש כאן שוב דחיית סיפוקים ואפילו למידה על התנהלות כלכלית נבונה!

3.  ה”קופונים” מגוונים וכל ילד יכול למצוא את מה שהוא מתחבר אליו. ככה גם המורה יכולה לראות מה העדפות של כל תלמיד. מה מדבר אליו. מה הוא אוהב ורוצה. הופתעתי למשל לגלות שהרבה ילדים רצו מכתב גאווה להורים. את יכולה לזהות כך גם מי הילדים שרוצים סיפוק מיידי ומי מחושב ושקול יותר.

4. הקופונים מכניסים אווירה נעימה לכיתה. הם מעודדים שיתוף ויוזמה. ישנם קופונים שהילד בוחר עבור כל הכיתה. למשל: פיקניק בחצר, סרט, משחק כדור בחצר, ריקודים, שיר בוקר.  יש קופונים שמעודדים שיתוף והכרות מעמיקה בין התלמידים: למשל, קופון הכנת פעילות לכיתה, קופון “לשתף ולספר”, שהוא קופון שבו הילדים משתפים בחפץ אהוב או בפעילות שאהובה עליהם. הם יכולים אפילו להביא את בעל החיים שלהם לכיתה ולספר עליו!

5. הקופונים מושכים את העין.  תלוי איך מציגים אותם. אני הזמנתי מ-Ebay מתלה כיסים שקוף ותליתי אותו בכיתה.

IMG_20180105_115352IMG_20180105_115357

 

על כל קופון כתבתי כמה נקודות הוא שווה. כמובן שדאגתי שהכי הרבה יהיו קופונים ששווים 100 נקודות, כדי לאפשר חווית הצלחה.

אני יכולה לספר מנסיוני שהילדים כל הזמן עומדים ליד המתלה כיסים, מסתכלים מה היו רוצים להשיג השבוע ומשתפים בכך את חבריהם ואת הוריהם.

ומה עושים עם ילדים שלא משיגים קופון?

ישנם ילדים שלא מצליחים להשיג קופון. חשוב להפחית מהם את הציפיות ולעשות להם תכנית אישית שמותאמת להם על מנת שירוויחו קופון. חשוב שכולם ירוויחו קופונים. אם לא ירוויחו,  איך ידעו מה הם מפסידים?

לסיום,

לאחר התייעצות עם התלמידים שלי: הנה כמה קופונים חדשים שהכנתי, לשימושכם:

 

אפשר להוריד את הקופונים החדשים שלי כאן:

קופונים חדשים1

 

 

11 תגובות בנושא “מה גיליתי על שיטת הקופונים

 1. עדי שלום לך,
  הגעתי במקרה לבלוג שלך, נכנסתי להציץ לרגע…ומצאתי את עצמי נשאבת פנימה.
  יופי של עבודה, אסטטית, מקיפה ומקצועית מאוד. פסיכופדגוגיה בתפארתה.
  יישר כח!
  חגית

 2. עד שלום,

  קודם כל תודה, תודה עבור הנגשת רעיונות מקוריים, יצרתיים, ואסטתיים.
  ובנוסף שאלה:
  האם יש רשימה שמית על לוח בכיתה, בה שמות הילדים וכמה קופונים צברו, או מה תרמו למען קבלת הקופונים?

  תודה מראש,
  נילי

   1. עדי שלום,
    תודה רבה על המענה.
    אשמח לקבל תמונה של הלוח הכיתתי בו תלית את שמות התלמידים עם הקופונים.
    ובנוסף, היכן ניתן למצוא להדפסה את הקופונים הראשונים ?

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.